Prijedor se nalazi u zapadnom dijelu Bosne i Herzegovine, na desnoj obali rijeke Sane, u aluvijalnoj ravnici poznatoj kao prijedorsko polje. Grad je smješten na 440 48' 30'' sjeverne geografske širine i 160 42' 53'' istočne geografske dužine. Sa sjeverne strane područje opštine ograničava planina Kozara , a južne planinica Behremaginica. Prosječna nadmorska visina na kojoj se grad nalazi iznosi 135 metara, a najviši vrh planine Kozare, koji pripada opštini Prijedor, je Lisina sa 987 metara. Dužina opštinskog područja u pravcu sjever-jug iznosi 32 km, a u pravcu istok- zapad gotovo 46 kilometara. Kroz grad protiče rijeka Sana i njena pritoka Gomjenica iz čijih voda se snabdijeva ribnjak Saničani. Grad je na povoljnom geostrateškom položaju, udaljen magistralnim putevima od Banja Luke 50 kilometara , a od Kozarske Dubice, Novog Grada i Sanskog Mosta po 32 kilometra. Kroz Prijedor prolazi željeznička pruga Sarajevo – Zagreb.
Grad nastaje u 18. st. od iseljenog muslimanskog stanovništva iz Like i Udbine a koji su prešli u Bosnu u doba Bečkog rata (1683-1699). Najstariji dio Prijedora nastao je na ostrvu Svinjarici gdje je strateški bila najbolja odbrana i gdje je napravljeno drveno utvrđenje osigurano sa jugozapada rijekom Sanom, a sa sjeveroistočne strane močvarnom uvalom. Kasnije je izgrađena kamena tvrđava sa tri ulazne kapije, kulom za dizdara i barutanom. Novim dogradnjama grad je dobio tri kule (Šuplja, Grozdanića i Gradska).
Od postanka Prijedor je bio u sastavu kadiluka Kostajničke bekije čije je središte bilo u Kozarcu. Tu je sjedište Prijedorske kapetanije od 1757, a koja je obhvatala raniju Kamengradsku, Novsku i Kozaračku kapetaniju. Tu je i sjedište samostalnog kadiluka od sredine 18. st., a on je obhvatao Kozarac, Omarsku, Ljubiju i Prijedor. Prijedorska tvrđava je popravljana 1768. Godine 1835, kada se ukidaju kapetanije, pa i Prijedorska, tvrđava ima 15 topova. Posada napušta tvrđavu 1851. Tvrđava je srušena 1890. kao nepotrebna, a od njenog kamena popločane su ulice u novom dijelu grada. Od 1873. Prijedor je povezan željeznicom sa Banja Lukom. U doba austrougarske uprave je središte kotara u Bihaćkom, a kasnije u Banjalučkom okrugu. Godine 1879. ima 818 kuća i 4.681 stanovnika, a 1910. ima 944 kuća sa 5.184 stanovnika (većina: 2.415 muslimana, 2.089 pravoslavnih, 588 katolika). Pored džamije, grad je imao pravoslavnu (1891) i katoličku crkvu (1896). U 20. st. dobija novu privrednu i stambenu infrastrukturu obilježenu industrijalizacijom. Intenzivniji razvoj nastaje nakon otvaranja željezničke pruge Bosanski Novi - Banja Luka.
Grbovi Prijedora
do 1992
od 1992
Po posljednjem službenom popisu stanovništva iz 1991. godine, opština Prijedor imala je 112.543 stanovnika, raspoređenih u 71 naselju. Poslije potpisivanja Dejtonskog sporazuma opština Prijedor, u cjelini, ušla je u sastav Republike Srpske.
ukupno: 112.543
-------------------------------------------------------------------
Poznate Osobe Grada Prijedora
-------------------------------------------------------------------
U prijeratnom Prijedoru, najveći poslodavac bila je fabrika paprnih proizvoda Celpak čija su postrojenja dijelom demontirana a dijelom zastarjela. Pogon u cjelini danas stoji na prodaji. Osim Celpaka na području općine se nalazi najveći rudnik željezne rude Evrope, Ljubija. Fabrika namještaja Javor iz sklopa prijeratnog Šipada je preuzeta u privatno vlasništvo. Jedan od sadašnjih većih poslodavaca je Arcelor Mittal u privatnom vlasništvu.
-------------------------------------------------------------------
NASELJNA MJESTA
-Ališići
-Babići
-Bistrica
-Bišćani
-Božići
-Brđani
-Brezičani
-Briševo
-Busnovi
-Cikote
-Crna Dolina
-Čarakovo
-Čejreci
-Čirkin Polje
-Ćela
-Dera
-Donja Dragotinja
-Donja Ravska
-Donji Garevci
-Donji Orlovci
-Donji Volar
-Gaćani
-Gomjenica
-Gornja Dragotinja
-Gornja Jutrogošta
-Gornja Puharska
-Gornja Ravska
-Gornji Garevci
-Gornji Jelovac
-Gornji Orlovci
-Gornji Volar
-Gradina
-Hambarine
-Hrnići
-Jaruge
-Jelićka
-Jugovci
-Kalajevo
-Kamičani
-Kevljani
-Kozarac
-Kozaruša
-Krivaja
-Lamovita
-Ljeskare
-Ljubija
-Malo Palančište
-Marićka
-Marini
-Miljakovci
-Miska Glava
-Niševići
-Ništavci
-Omarska
-Orlovača
-Pejići
-Petrov Gaj
-Rakelići
-Rakovčani
-Raljaš
-Rasavci
-Rizvanovići
-Saničani
-Šurkovac
-Tisova
-Tomašica
-Trnopolje
-Veliko Palančište
-Zecovi
-Žuna