Obilježavanju Međunarodnog dana bijelih traka prisustvovalo je više stotina građana Bosne i Hercegovine koji su uz transparente sa porukama da zločin ne smije i ne treba biti zaboravljen, prošetali glavnim trgom do Robne kuća “Patrija” gdje su položili ruže za 102 ubijene djece.
Kolonu sa građanima iz cijele Bosne i Hercegovine pratila je tišina, miran korak i tuga opipljiva u zraku.
Azra Ramulić iz Kozarca danas je prisustvovala šetnji za ubijenu djecu Prijedora, a u izjavi za Klix.ba je kazala kako bi bilo lijepo kada bi političari stala na stranu naroda i podržali inicijativu za izgradnju spomenika za 102 ubijene djece.
Šetnji su prisustvovali članovi i predstavnici brojnih udruženja građana iz BiH, a predsjednica Udruženja “Gračaničko keranje” Azemina Ahmetbegović je kazala kako je majkama ubijene djece potrebna nada, te da su učesnici današnje šetnje živi spomenici.
“Mi smo dužni da ovim ljudima ovdje pružimo nadu za novu budućnost. Mi smo ovdje sa našim simbolima sjećanja i nade. Mi ne smijemo zaboraviti, moramo se sjećati jer se time gradi budućnost. Spomenici danas smo mi i ovo je danas jedan živi spomenik. Spomenik treba da živi u nama, mi želimo na neki način tu djecu unijeti u našu dušu, naša sjećanja koja ne smijemo zaboraviti”, istakla je Ahmetbegović.
Mido Vukalić danas je na svome biciklu prešao put dužine 40 kilometara kako bi iz Sanskog Mosta došao u Prijedor i odao počast ubijen djeci.
“Kada dolazim na ovakve događaje ništa mi nije teško. Ovaj dan za mene predstavlja nešto poražavajuće u civilnom društvu. Djeca nisu nikome kriva, ali desilo se to što se desilo. Niko od ovlaštenih ljudi ne želi osuditi taj čin i to je nešto što ja ne mogu prihvatiti”, izjavio je Vukalić.
U ime građanske inicijative “Jer me se tiče”, koja je organizator današnjeg događaja u Prijedoru, obratila se Hana Obradović koja je istakla da današnji dan predstavlja pobjedu nečovječnosti u gradu Prijedoru.
“Današnji dan je dan pobjede nečovječnosti, dan kada su se drugi morali isključiti zbog svojih identiteta, nacionalnih pozadina, vjeroispovijesti, njihovih imena koja su u to pogrešno vrijeme bila pogrešna. Najbitnija stvar je da podržimo inicijativu roditelja da se izgradi spomenik ubijenoj djeci i smatramo da bi to bio novi korak za Prijedor i Bosnu i Hercegovinu u suočavanju sa prošlošću”, kazala je Obradović.
Ona je još istakla kako je cilj da se sa današnjeg skupa pošalje jasna poruka da ubijeno dijete ne treba da se gleda kao nešto što ima etnicitet te da zločin treba biti priznat u Prijedoru.
“Ubijeno dijete je nevino i stoga se treba poštovati pravo na sjećanje, treba se roditeljima ubijene djece i njihovim porodicama dozvoliti da imaju spomenik u Prijedoru koji još uvijek negira zločin nad 102 ubijene djece. Svaka prijedorska, bosanskohercegovačka, majka treba da se upita da li zaista želi da živi u gradu koji negira zločin nad civilima, pogotovo nad djecom”, zaključila je Obradović.
Na glavnom trgu u Prijedoru ispred Robne kuće prijedorska umjetnica Elma Selman predstavila je instalaciju od lego kockica na kojima su bila ispisana imena ubijene djece, a samom slaganju instalacije koja predstavlja spomenik ubijenoj djeci, pridružili su se i najmlađi učesnici današnje šetnje koji su na svojim rukama nosili bijele trake.
Izvor informacija: Klix.ba